BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
LEMCLER
Benim hakkmda

SLM ARKADALAR BLOGUMA HO GELDNZ.LEMCLERLE LGL HEREY BURADAN RENEBLRSNZ

Son yazlarm
Men
Arkadalarm
  Baglantlarm


   13 sayfadan 7 . sayfa
   geri | ileri
   9/11/2008 - SOKET VE SLOT LEMCLER

   Soket lemci

   Kare eklinde üretilmi ilemci modelidir. Üst yüzeyinde marka ve model isimleri bulunur. Alt yüzeyinde ise ilemcinin türüne göre çok sayda pin veya iletim noktas bulunur. Takldklar anakarta bir mandal/kilit yardm ile tutturulurlar. Anakarttaki sokete uygun ilemci seçilmelidir. Aadaki ekilde gösterildii gibi anakartta LGA soket varsa, ilemci de LGA soket ilemci olmaldr. Baka bir örnek vermek gerekirse anakartta soket 939 varsa ilemci de 939 pinli ilemci olmaldr.

    Slot lemci

   Kasann üzerine monte edilirler. Dikdörtgen bir kart eklinde ilemci modelidir. Kimi ilemci bileenleri kart üzerindedir. Kartn alt ksmnda balant noktalar ile ana karta balanr. lemcinin korunmas için d klf vardr. yan yüzeylerine soutucu taklmaktadr. Slot ilemcilerin üretimi durdurulmutur.

    

   Diklemesine anakart

   lemci Üreticileri

   AMD, Cyrix, IDT, Intel, Motorola, Zilog, Mostek, NexGen gibi birçok firma ilemci üretmektedir. lemci piyasasnda birçok üretici olmasna ramen günümüzde Intel ve AMD (Advanced Micro Devices) firmalarnn piyasann en büyükleri olduklarn görüyoruz. Bu firmalar, müterilerinin beklentilerine göre farkl modelleri piyasaya sürmektedirler. Kimi tüketicilerin düük fiyat önemsemesi, çeitli mesleklerdekilerin ve oyunseverlerin yüksek performans tercih etmesi, i dünyasnn özellikle güvenirlik konusuna önem vermesi, ilemci üreticilerinin çok farkl modeller üretirken dikkate aldklar hususlardr. Sürekli olarak yeni teknolojiler ve ilemci modelleriyle karmza çkan AMD ve Intel, net sitelerinde farkl ilemci modellerini karlatrmaya olanak salamaktadr. Ayrca kendi ürünleriyle rakip firmalarn ürünlerinin karlatrmalarna da yer vermektedirler.

    Intel lemcilerPentium Öncesi lemciler

   1971 ylnda Intel tarafndan piyasaya sürülen, ilk ilemci olarak kabul edilen 4004 ilemcisinin sadece 16 pini vard ve anakarta sabitlenmi haldeydi. 1978 ylnda üretilen 8086 kiisel bilgisayarlar için kullanlan ilk ilemciydi. 8086 ilemcisi 16 bitlik, 5 mhz hznda çalan bir ilemciydi. 8086 ilemcisi, X86 ailesi olarak bilinen ilemci ailesinin çekirdei oldu. 8086 ilemcisi ile ortaya çkan ve daha sonra üretilecek ilemcilerde de kullanlan mimariye Intel Mimarisi (IA=Intel Architecture) ya da X86 mimarisi denir. Intel firmas, yeni ilemcilerini eskileriyle uyumlu olacak ekilde üretmitir. Böylelikle hazrlanm olan programlar yeni ilemcilerle de uyumlu bir ekilde çalabilmitir. Intel dnda birçok firma X86 uyumlu ilemciler üretmilerdir. 8086 ve 8088 ilemcileri birinci kuak ilemciler grubuna girer. Bu ilemcilerden sonra 80286, 80386, 80486 ilemciler yaygn olarak kullanlmtr.

    Pentium II lemcisi

   1997 ylnda piyasaya sürülen Pentium II ilemcisi, Pentium MMX ile Pentium PRO ilemcilerinin özelliklerinin birletirilmesi ile gelitirilmitir. Pentium II ilemcisi ile daha önce kullanlmayan slot tipi paketleme kullanlmtr.

    Pentium lemcisi

   1993 ylnda çkt. Intel’in beinci kuak ilemcileri serisini oluturur. Pentium ilemciler mimarisindeki birden fazla icra birimi sayesinde bir saat diliminde iki farkl komutu çaltrabilmektedir. Pentium, Pentium Pro ve Pentium MMX sürümleri piyasaya çkmtr. Pentium’e eklenen MMX (Multi Media Extension / Çoklu Ortam Eklentisi) teknolojisi çoklu ortam uygulamalarnda kolaylk salamtr. MMX teknolojisi ilerleyen serilerde de kullanlmtr. Intel, kendi ürünlerini ayrmak için Pentium Pro’nun soket yapsnn patentini almtr.

    

   Celeron lemcisi

   lemcisi, son kullanclar için pahal olduundan Intel, ilemcinin özelliklerinde kimi deiiklikler yaparak fiyat uygun Celeron ilemcileri piyasaya   sürmütür. Celeron ilemcilerde maliyeti yüksek olan önbellek miktarnn düük olmas fiyat ürmütür. Daha sonralar gelimi özelliklerle Celeron D olarak karmza çkan Celeron ilemciler farkl soket yapsnda, hzlarda ve özelliklerde üretilmilerdir. Pentium ilemciler, bilgisayar zorlayan grafik ve ilem younluklu programlar kullananlar için üretilirken; Celeron ilemciler bilgisayar yaz yazmak, internette gezinmek  gibi bilgisayar zorlamayan programlar kullananlar için uygundur.Intel’in sunucu bilgisayarlar için ürettii ilemci türüdür

   .AMD lemciler

   AMD önceleri X86 uyumlu ilemciler üretmitir. Daha sonra kendi patentli ilemcilerini üretmilerdir. AMD firmasnn kendi patentli ilemcileri ve genel özellikleri ksaca aada açklanmtr.

    K5 lemcisi 

   K5 serisi isimlendirilirken Intel ilemcileri ile performans karlatrlmas (PR=Performance Rating) kullanlmtr. PR bir AMD ilemcinin performansnn kaç Mhz’lik bir Intel ilemciye eit olduu gösteren bir yöntemdir.

   K6 ve K7 lemcileri

   1997 ylndan itibaren AMD, K6-2, K6-2+, K6-III gibi adlar altnda K6 serisi ilemcileri piyasaya sürmütür. Ardndan K7 (Athlon) ilemciler gelitirilmitir. K7 ilemciler slot yapsn kullanmtr.

   Athlon XP lemcisi

   AMD’ nin bu modeli 3.2 GHz hzlara kadar ulamtr. AMD çok farkl özelliklerde ilemcileri piyasaya sürmektedir.