BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
Benimblog.com satilikir / is for sale: info@anahaber.com
İŞLEMCİLER
Benim hakkımda

SLM ARKADAŞLAR BLOGUMA HOŞ GELDİNİZ.İŞLEMCİLERLE İLGİLİ HERŞEYİ BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Son yazılarım
Menü
Arkadaşlarım
  Baglantılarım


   13 sayfadan 7 . sayfa
   geri | ileri
   9/11/2008 - SOKET VE SLOT İŞLEMCİLERİ

   Soket İşlemci

   Kare şeklinde üretilmiş işlemci modelidir. Üst yüzeyinde marka ve model isimleri bulunur. Alt yüzeyinde ise işlemcinin türüne göre çok sayıda pin veya iletim noktası bulunur. Takıldıkları anakarta bir mandal/kilit yardımı ile tutturulurlar. Anakarttaki sokete uygun işlemci seçilmelidir. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi anakartta LGA soket varsa, işlemci de LGA soket işlemci olmalıdır. Başka bir örnek vermek gerekirse anakartta soket 939 varsa işlemci de 939 pinli işlemci olmalıdır.

    Slot İşlemci

   Kasanın üzerine monte edilirler. Dikdörtgen bir kart şeklinde işlemci modelidir. Kimi işlemci bileşenleri kart üzerindedir. Kartın alt kısmında bağlantı noktaları ile ana karta bağlanır. İşlemcinin korunması için dış kılıfı vardır. yan yüzeylerine soğutucu takılmaktadır. Slot işlemcilerin üretimi durdurulmuştur.

    

   Diklemesine anakart

   İşlemci Üreticileri

   AMD, Cyrix, IDT, Intel, Motorola, Zilog, Mostek, NexGen gibi birçok firma işlemci üretmektedir. İşlemci piyasasında birçok üretici olmasına rağmen günümüzde Intel ve AMD (Advanced Micro Devices) firmalarının piyasanın en büyükleri olduklarını görüyoruz. Bu firmalar, müşterilerinin beklentilerine göre farklı modelleri piyasaya sürmektedirler. Kimi tüketicilerin düşük fiyatı önemsemesi, çeşitli mesleklerdekilerin ve oyunseverlerin yüksek performansı tercih etmesi, iş dünyasının özellikle güvenirlik konusuna önem vermesi, işlemci üreticilerinin çok farklı modeller üretirken dikkate aldıkları hususlardır. Sürekli olarak yeni teknolojiler ve işlemci modelleriyle karşımıza çıkan AMD ve Intel, net sitelerinde farklı işlemci modellerini karşılaştırmaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca kendi ürünleriyle rakip firmaların ürünlerinin karşılaştırmalarına da yer vermektedirler.

    Intel İşlemcilerPentium Öncesi İşlemciler

   1971 yılında Intel tarafından piyasaya sürülen, ilk işlemci olarak kabul edilen 4004 işlemcisinin sadece 16 pini vardı ve anakarta sabitlenmiş haldeydi. 1978 yılında üretilen 8086 kişisel bilgisayarlar için kullanılan ilk işlemciydi. 8086 işlemcisi 16 bitlik, 5 mhz hızında çalışan bir işlemciydi. 8086 işlemcisi, X86 ailesi olarak bilinen işlemci ailesinin çekirdeği oldu. 8086 işlemcisi ile ortaya çıkan ve daha sonra üretilecek işlemcilerde de kullanılan mimariye Intel Mimarisi (IA=Intel Architecture) ya da X86 mimarisi denir. Intel firması, yeni işlemcilerini eskileriyle uyumlu olacak şekilde üretmiştir. Böylelikle hazırlanmış olan programlar yeni işlemcilerle de uyumlu bir şekilde çalışabilmiştir. Intel dışında birçok firma X86 uyumlu işlemciler üretmişlerdir. 8086 ve 8088 işlemcileri birinci kuşak işlemciler grubuna girer. Bu işlemcilerden sonra 80286, 80386, 80486 işlemciler yaygın olarak kullanılmıştır.

    Pentium II İşlemcisi

   1997 yılında piyasaya sürülen Pentium II işlemcisi, Pentium MMX ile Pentium PRO işlemcilerinin özelliklerinin birleştirilmesi ile geliştirilmiştir. Pentium II işlemcisi ile daha önce kullanılmayan slot tipi paketleme kullanılmıştır.

    Pentium İşlemcisi

   1993 yılında çıktı. Intel’in beşinci kuşak işlemcileri serisini oluşturur. Pentium işlemciler mimarisindeki birden fazla icra birimi sayesinde bir saat diliminde iki farklı komutu çalıştırabilmektedir. Pentium, Pentium Pro ve Pentium MMX sürümleri piyasaya çıkmıştır. Pentium’e eklenen MMX (Multi Media Extension / Çoklu Ortam Eklentisi) teknolojisi çoklu ortam uygulamalarında kolaylık sağlamıştır. MMX teknolojisi ilerleyen serilerde de kullanılmıştır. Intel, kendi ürünlerini ayırmak için Pentium Pro’nun soket yapısının patentini almıştır.

    

   Celeron İşlemcisi

   İşlemcisi, son kullanıcılar için pahalı olduğundan Intel, işlemcinin özelliklerinde kimi değişiklikler yaparak fiyatı uygun Celeron işlemcileri piyasaya   sürmüştür. Celeron işlemcilerde maliyeti yüksek olan önbellek miktarının düşük olması fiyatı şürmüştür. Daha sonraları gelişmiş özelliklerle Celeron D olarak karşımıza çıkan Celeron işlemciler farklı soket yapısında, hızlarda ve özelliklerde üretilmişlerdir. Pentium işlemciler, bilgisayarı zorlayan grafik ve işlem yoğunluklu programlar kullananlar için üretilirken; Celeron işlemciler bilgisayarı yazı yazmak, internette gezinmek  gibi bilgisayarı zorlamayan programları kullananlar için uygundur.Intel’in sunucu bilgisayarlar için ürettiği işlemci türüdür

   .AMD İşlemciler

   AMD önceleri X86 uyumlu işlemciler üretmiştir. Daha sonra kendi patentli işlemcilerini üretmişlerdir. AMD firmasının kendi patentli işlemcileri ve genel özellikleri kısaca aşağıda açıklanmıştır.

    K5 İşlemcisi 

   K5 serisi isimlendirilirken Intel işlemcileri ile performans karşılaştırılması (PR=Performance Rating) kullanılmıştır. PR bir AMD işlemcinin performansının kaç Mhz’lik bir Intel işlemciye eşit olduğu gösteren bir yöntemdir.

   K6 ve K7 İşlemcileri

   1997 yılından itibaren AMD, K6-2, K6-2+, K6-III gibi adlar altında K6 serisi işlemcileri piyasaya sürmüştür. Ardından K7 (Athlon) işlemciler geliştirilmiştir. K7 işlemciler slot yapısını kullanmıştır.

   Athlon XP İşlemcisi

   AMD’ nin bu modeli 3.2 GHz hızlara kadar ulaşmıştır. AMD çok farklı özelliklerde işlemcileri piyasaya sürmektedir.